Piedzīvot labās ziņas

“Marka drāma” – amerikāņu misionāra Endrjū Peidža (Andrew Page) redzējums, kā Marka evaņģēlijs tiek izspēlēts teatrāli. Šis evaņģēlijs Endrjū uzrunāja īpaši spēcīgi, tāpēc viņš nolēma to dramatizēt. Otrs iemesls, kādēļ tieši šis stāsts par Jēzus dzīves gājumu, — tas ir visīsākais no četriem esošajiem. Vienmēr viss sākas ar vienu eksperimentu, ar vienu izrādi, vienu draudzi, augstskolu, kur tiek parādīts uzvedums par Dievu. Tas atstāj kādu ietekmi. Bet “Marka drāma” ir tik veiksmīgs uzvedums, ka šobrīd tā tiek veidota un rādīta vairāk nekā divdesmit valstīs. Tieši Latvijā tai šogad aprit desmit gadu! Izrādē spēlē neprofesionāli, bet talantīgi aktieri. Skatuve iekārtota apļveidā, lai skatītājam būtu iespēja būt klāt, kad Jēzus pabaro piecus tūkstošu ar piecām maizēm un divām zivīm. Vienīgie rekvizīti — cilvēka balss un kustība.

Izrādes pamatdoma ir piedzīvot evaņģēliju jeb labās ziņas. Kuram? Pirmkārt, tam, kurš to nemaz nav lasījis. Piemēram, studenti, daudz labprātāk nāk uz izrādi nekā lasa senu tekstu, kurš, viņaprāt, ir garlaicīgs. Otrkārt, tam, kurš ir lasījis, bet netic tam, neredz dzīvīgumu tekstā. Un tā jau ir, ka starpība ir liela — izlasīt piecus teikumus par to, kā Jēzus apklusina vētru, vai būt klāt milzīgajā vētras troksnī un mācekļu pārbīlī, un brīdī, kad pēkšņi viss ir pavisam kluss. Treškārt, tam, kurš zina, tic tam, kas tur rakstīts, bet gadās lasīt Jēzus darītos brīnumus kā vienkāršu stāstu. Bet tad var redzēt, kā paralizētais pieceļas pats uz savām kājām un priecājas, pateicas līdz asarām. Nekustējās, bet tagad — skraida apkārt! Kāds skatītājs: “Vētras sākumā un kulminācijā baisa sajūta, bet pēc tam, kad Jēzus to autoritatīvi apklusina, paliek tā mierīgi, jo Viņš taču var visas manas dzīves vētras apklusināt.” Ceturtkārt, pašiem aktieriem. Tas nepaliek bez sekām, ka iemācās visu evaņģēliju no galvas, ka vairākas dienas no vietas mēģina iedzīvoties tajā, ka Jēzus māca, dziedina, uzmodina mirušos un tad tieši par mani mirst pie krusta. Kāda aktrise, kura reiz spēlējusi farizeju: “Kad situ Jēzu krustā, sapratu, ka ik dienas ar saviem grēkiem situ Viņu krustā. Gandrīz sāku raudāt izrādes laikā no šīs šausmīgās apziņas. Bet Viņa mīlestība iet līdz galam, tāpēc Jēzus ir gatavs to darīt manis dēļ — kaut vai esmu tik ļauna.”

Teātra izrādes, lugas parasti tiek veidotas, lai izstāstītu kādu stāstu, liktu domāt par konkrētu tēmu, novestu pie iekšēja pārdzīvojuma par kaut ko. Tieši tāpēc ir “Marka drāma”. Stāsts ir par Jēzu Kristu. Doma — vai Jēzus bija Dieva dēls. Pārdzīvojums — ko Kristus dzīve un pēc tam nāve pie krusta nozīmē man un vai tas vispār attiecas uz mani?

Latvijas Kristīgā studentu brālība (LKSB) ir kustība, kas saved kopā studentus ar dažādiem uzskatiem par Dievu un Bībeli, bet kuri grib par to uzzināt ko vairāk, saprast. LKSB darbojas visās septiņās Latvijas pilsētās, kurās ir augstskolas, rīkojot neformālus pasākumus, piemēram, spēļu vakarus, Bībeles studiju grupas, seminārus, nometnes, apmācības un, protams, “Marka drāmu”. LKSB misija ir: izmainīt pasauli, sākot ar vienu studentu.

Gaidīsim ikvienu, kurš ir vecāks par 12 gadiem, kā arī viņu draugus. Ieraugi un palīdzi savam draugam ieraudzīt Jēzu kā dzīvu, reālu personu caur klātbūtni “Marka drāmā”!

Autore: Elizabete Mežule