Visiem maniem draugiem ir otrās pusītes, bet man nav. Es esmu viens un tāds arī palikšu. Esmu nevērtīgs un tādu kā mani diez vai kāds iemīlēs… Šādi un vēl daudzi citi izteikumi ik palaikam dzirdami no mūsu draugiem vai pat mums pašiem. Tas ir dabiski un pareizi, ka ilgojamies pēc attiecībām, tomēr būtu aplami, ja visas domas un visu savu laimi saistītu tikai ar to.
Teoloģe un juriste Gudruna Kūglere savā grāmatā „Neviens nav vientuļa sala” vairakkārt atkārto to, ka patiesībā laime neslēpjas otrā cilvēkā. Laime ir tagad, laime ir jāatrod tagadnē, esošajā, kamēr esi viens.
Pievilcīgs cilvēks ir apmierināts cilvēks
Kamēr cilvēks ir viens un nav attiecībās, reizēm viņš nesaprot, cik daudz brīva laika un iespēju viņam ir. Turklāt vissvarīgākais ir izmantot iespēju pilnveidot sevi un atrast savu aicinājumu, atklāt sevi. Tas ietver tik daudz – iemācīties dzīvot tagad, saprast, kādēļ tu dzīvo un kas ir tavs aicinājums.
Autore raksta: „Pievilcīgs cilvēks ir izlīdzis ar īstenību. Viņš nevis gaida dzīvi attiecībās, kas būs nākotnē, bet gan dzīvo tagad. Turklāt tik aicinošā veidā, ka citi vēlas tajā piedalīties. Ja tu esi neapmierināts, uzlabo savu situāciju, līdz tu, pat esot viens pats, spēsi būt apmierināts!” Lūk, esi apmierināts ar sevi un tādējādi pievelc cilvēkus savā dzīvē, nevis atgrūd ar to, cik neapmierināts esi!
Reizēm esam neapmierināti vai skumstam par to, ka esam vieni. Tomēr „prasme būt vienam ir jāmācās, un tā raksturo nobriedušu personību.” Turklāt skumjas par vientulību māc tad, kad domājam tikai par sevi. „Kad tu domā par citiem, zūd garlaicība, bezjēdzība un galu galā – arī vientulība.”
Es būšu laimīgs, kad man būs otra pusīte!
Tie ir vislielākie maldi. „Nē” šim apgalvojumam teiktu Gudruna Kūglere un piebilstu: „Nobriedis laulībai ir tas, kurš prot dzīvot viens.” Otrs cilvēks nekad nav laimes nesējs, jo laime ir tagadnē. Mēs bieži vien dzīvojam pagātnē, domājot par to, kas ir bijis, vai nākotnē – baidoties par to, kas būs. Ir svarīgi, ka iemācāmies dzīvot tagad un atrast laimi jau pirms laulības.
Autore min arī vairākus ieteikumus, kā strādāt ar savu vientulību un skumjām. Tāpat viņa aicina atklāt savas vājās puses, pieņemt tās un, pats galvenais, apkarot tās. Turklāt mums jāmācās būt saimniekiem pašiem pār sevi: „Lai varētu mīlēt laulāto draugu un bērnus, jākļūst saimniekam pašam pār sevi. Tāpēc, ka mīlēt nozīmē dāvāt sevi citiem, un neviens nevar dot to, kas nav viņa īpašums.”
Mīlestība ir izvēle
„Īstais ir nevis jāatrod, bet gan par vienīgo un īsto ir jāizšķiras, lai tādā veidā viņš kļūtu par īsto.” Šāda devīze izskan viscaur Gudrunas Kūgleres grāmatai. Tā nepauž uzskatu, ka katram ir viens īstais. Citādi jau atraitņiem un atraitnēm nebūtu otrās iespējas, savu argumentu pauž rakstniece.
Turklāt, lai izšķirtos par īsto un vienīgo, autore piedāvā pareizās izvēles kritērijus. „Tavā sarakstā vajadzētu būt tikai absolūti nepieciešamiem attiecību kritērijiem, bez kuriem nevar iztikt ne pie kādiem apstākļiem. Visi citi ir elki – neīstie dievi. Tas, kurš dzenas pēc šāda paštaisīta elka, varbūt paiet garām cilvēkam, kurš ir mīlestības cienīgs savā īpašajā, tikai viņam piemītošajā veidā.”
Autore grāmatā skaidro arī vairākus stereotipus saistībā ar cilvēka otrās puses meklējumiem. Viens no tiem ir mīts par dvēseles radinieku. „ASV bestselleru autors Garijs Tomass teiktu: „ne dvēseles radinieku (soul mate) mēs meklējam, bet gan vienīgo partneri (sole mate)””.
Kas ir tavas dzīves jēga?
Šis ir lielais jautājums, kas jāatbild ikvienam, neatkarīgi no tā, vai esam vieni vai jau kopā ar kādu. „Vispirms atbildi uz svarīgāko jautājumu: vai tu esi atradis jēgu savai dzīvei? Pamēģini savu aicinājumu apkopot divos trijos teikumos un iemācīties to no galvas. Šaubu laikos, kad iezogas neskaidrība, tu vari to sev atkārtot – Es esmu pasaulē, lai… jo es… Turklāt es esmu šeit, lai…” Atbildot uz šo jautājumu, daudzas lietas varētu tapt skaidrākas mūsu dzīvēs un attiecību meklējumos. Turklāt no tā arī ir atkarīgs, kā veidojam sevi, savas vērtības un galu galā – kādas mīlestības izvēles izdarām.
Autore: Liene Bokmane